SPK yağmur gibi yağdırdı: O isme rekor ceza… Trabzonspor işin neresinde

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 22 kişiye toplam 195,7 milyon lira idari para cezası kesti. SPK’dan yapılan açıklamaya göre Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (KZBGY) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak 19 kişiye 195 milyon 449 bin 802 lira, PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ’nin ilk halka arzdan elde ettiği gelirin kullanım yerlerine ilişkin yapılan inceleme sonucunda ise 2 gerçek 1 tüzel kişiye 209 bin 349 lira para cezası uygulanmasına karar verdi.

Ayrıca, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak yurt dışından kaldıraçlı işlem yapıldığı belirlenen 58 web sitesine erişim engeli için gerekli hukuki işlemi başlatıldığı kurul tarafından duyuruldu.

REKOR CEZA O İSME VERİLDİ

Cezalardan en yükseği, 36 milyon 300 bin lira ile Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda yer alan iş insanı Faruk Hacıhaliloğlu’na verildi.

FARUK HACIHALİLOĞLU KİMDİR?

Faruk Hacıhaliloğlu, inşaat sektöründe adını duyurmuş önemli bir isimdir. Oflu, Trabzon kökenli olan Hacıhaliloğlu, kariyerine doğduğu şehirde başlamıştır. İnşaat sektöründe ilerleyen Hacıhaliloğlu, bölgesinin önde gelen iş insanlarından biri haline gelmiştir.

ATR İNŞAAT’IN YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Faruk Hacıhaliloğlu’nun en dikkat çeken görevlerinden biri, ATR İnşaat’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı olmasıdır. Bu pozisyon, Trabzonspor eski başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu tarafından yönetilen ATR İnşaat’ın iş yapısının bir parçasıdır.

İBRAHİM HACIOSMANOĞLU İLE ÖZEL BAĞLARI

Faruk Hacıhaliloğlu’nun iş dünyasındaki yükselişi, İbrahim Hacıosmanoğlu ile olan yakınlığı ile de bilinmektedir. İkili, Trabzonspor’daki görevlerinden başlayarak iş dünyasında birlikte çalışmış ve başarılı projelere imza atmışlardır.

Faruk Hacıhaliloğlu’nun doğum tarihi ve doğum yeri hakkında resmi açıklama yapılmamıştır.

6 ŞİRKETİN SERMAYE ARTIRIMINA ONAY

Öte yanda kurul, Loras Holding AŞ’nin 384 milyon liralık, Çelik Halat ve Tel Sanayii AŞ’nin 41 milyon 500 bin liralık ve Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi AŞ’nin 34 milyon 712 bin 500 liralık bedelli sermaye artırım, Konfrut Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 132 milyon liralık, Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi AŞ’nin 65 milyon liralık ve PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi AŞ’nin 73 milyon 350 bin liralık bedelsiz sermaye artırım başvurusunu olumlu karşıladı.

Meksa Yatırım Menkul Değerler AŞ ile Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm Atık Depolama İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 600 milyon lira, Lider Faktoring AŞ’nin 200 milyon lira, Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ’nin 850 milyon lira, Quick Finansman AŞ’nin 880 milyon lira, Burgan Bank AŞ’nin 3 milyar lira, Şekerbank TAŞ’ın 600 milyon dolar borçlanma aracı tahsisi başvurusu onaylandı.

Öte yandan, Kurul, Emlak Varlık Kiralama AŞ, Vakıf Varlık Kiralama AŞ, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi Fibabanka Beşinci Varlık Finansmanı Fonu ve Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi Tarfin Birinci Varlık Finansmanı Fonu’nun kira sertifikası ihraçlarına da onay verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir