Notere 76 ilde 225 milyon liralık rüşvet ve 15 bin sahte ruhsat operasyonu

Nevşehir’de çeşitli illerden kendisine başvuran kişilerin araçları için rüşvetle sahte belge düzenleyen notere ‘örgüt’ operasyonu yapıldı.

AA’nın aktardığına göre Avanos ilçesindeki noter üzerinden rüşvetle işlem yaptırıldığını belirleyen Nevşehir polisi, Avanos Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla çalışma başlattı.

2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından ekipler, noter vekili İ.V. ile organize çalışan M.A, H.B, M.C, E.İ. ve K.K’nin çeşitli illerden kendilerine başvuran kişilere rüşvet karşılığında sahte belge düzenlediklerini tespit etti.

76 İLDE OPERASYON

Taşıtların cins, renk ve teknik değişiklik işlemlerinde rüşvet karşılığı 15 bin usulsüz işlem yapıldığını belirleyen ekipler, 76 ilde çeşitli adreslere eş zamanlı düzenledikleri operasyonda 234 şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelilerden bazılarının mal varlıkları ile iki lüks otomobile el konuldu, adreslerde yapılan aramada çok sayıda belge ve dijital materyal ele geçirildi.

İşlemler için 225 milyon lira rüşvet verdikleri, bu yolla 406 milyon lira haksız çıkar sağladıkları tespit edilen şüphelilerin, kamuyu 147 milyon lira zarara uğrattıkları öne sürüldü.

“Suç işlemek için örgüt kurma”, “rüşvet alma-verme”, “resmi belgede sahtecilik”, nitelikli dolandırıcılık” ve “haksız mal edinme” suçlarından gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir