Mısır: UNRWA’ya desteğin askıya alınması, Filistinlileri toplu cezalandırmadır

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrail’in “Hamas’la iş birliği” iddialarının ardından bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) sağlanan fonu geçici olarak askıya alma kararının Filistinliler için kabul edilemez olduğunu belirterek, UNRWA’yla dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Şukri, UNRWA’ya desteğin askıya alınmasının Filistinlileri toplu olarak cezalandırmak olacağını söyledi. 

Bazı UNRWA personelinin Hamas’ın İsrail’e düzenlediği 7 Ekim saldırısında yer aldığı suçlamalarının ardından aralarında Almanya ve Britanya da bulunan 9 ülke, UNRWA’ya finansal destek sağlamayı bıraktı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Şukri, UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Şukri, UNRWA’nın BM yetkilendirmesine uygun şekilde Filistinli mültecilere temel hizmetleri sağlamada oynadığı önemli role dikkati çekti.

“Bazı ülkelerin, bu hassas zamanda, UNRWA’nın faaliyetlerine yönelik fonlarını askıya alma kararı kabul edilemez” diyen Şukri, bunun sayıları yaklaşık 30 bin olan UNRWA çalışanlarının yanı sıra Filistin halkına yönelik “toplu bir cezalandırma” olarak görüldüğünü ifade etti.

Bu kararın çok sınırlı sayıda kurum çalışanının 7 Ekim olaylarına dahil olduğu yönündeki iddiaların ardından geldiğine işaret eden Şukri, UNRWA’nın bünyesinde halen şeffaf bir soruşturma ve inceleme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Mısırlı Bakan, böyle zor bir zamanda UNRWA’nın hedef alınması ve onun Gazze’deki görevlerini yerine getirmede kapasitesinin sınırlandırılması girişimlerinin, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı kuşatma, açlık ve toplu cezalandırma politikasının tehlikeli etkilerini daha da artırdığını vurguladı.

Şukri, ülkesinin, UNRWA ile tam dayanışma içinde olduğunu; Filistinlilere hayati öneme sahip hizmetlerine devam etmesini sağlamak için her türlü desteği sunduğunu belirtti.

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini ise Filistinlilerin Gazze’de yaşadığı mevcut insani kriz ve bunun önümüzdeki dönemde ajansın görevlerinin düzenliliği üzerindeki yansımalarına işaret ederek, UNRWA’ya sağlanan fonun askıya alınmasına ilişkin kararlardan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

TIKLAYIN – UNRWA personeli, 7 Ekim saldırısına yardım etti iddiası | BM ajansı, yardımların durdurulmasını kınadı: “Suçlananlar hemen işten çıkarıldı”

TIKLAYIN – BM Raportörü, UNRWA’ya desteği kesen ülkeleri soykırıma yardımcı olmakla suçladı

TIKLAYIN – Filistin yönetiminden UNRWA fonlarını kesen ülkelere çağrı: Filistinli mülteciler meselesinin tasfiyesi anlamına gelir

TIKLAYIN – İngiltere, İsrail’in “Hamas’a destek” iddialarının ardından UNRWA fonlarını askıya aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir