Mahkeme İBB’yi haklı buldu, Kemerköy’de yapılaşmaya izin verilmedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Eyüpsultan Kemerköy’deki 26 futbol sahası büyüklüğündeki yeşil alanı yapılaşmaya açan planla ilgili açtığı dava karara bağlandı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan bu plan değişikliği ile arazinin rezerv yapı alanı yapılması kararını iptal etti.

Mahkeme kararında “Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği, alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı, dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği, suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği, alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı, rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı” hususlarına dikkat çekildi.

Ne olmuştu?

29 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından söz konusu arazi “rezerv yapı alanı” olarak ilan edildi ve böylece 26 futbol sahası büyüklüğündeki alan yapılaşmaya açıldı.

29 Mayıs 2023 tarihinde Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlandı. Böylelikle bölgede plan yapma yetkisi İBB’den Bakanlığa aktarılmak istendi.

İBB, gelişmeler üzerine 29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı iptal davası açtı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir