Emekliye 2 zam birden yapılacak ‘En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Geçim sıkıntı çeken emekli tek umudunu maaş zammına bağladı. Milyonlarca emekli yeni yılla birlikte maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını merak ediyor. TÜİK’in 3 Ocak’ta açıklayacağı enflasyon ile birlikte emeklinin de zam oranı kesinleşecek.

Ocak 2024’te 6 aylık enflasyon rakamlarının da netleşmesinin ardından SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ve bütün emekli maaşları için düzenleme yapılacak. Düzenleme kapsamında tüm emekliler zammı maaşlarını alabilecek.

Emekliler için ocak zammı bütçe çalışmaları tam gaz dam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekliler için bütçe sınırlarının zorlanması talimatını verdiği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliler için bütçe sınırlarını zorlayın talimatını verdiği iddia ediliyor.

4 AYLIK ENFLASYON VE ZAM ORANI

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak açıklanmasının ardından gözler açıklanacak 6 aylık enflasyon oranlarına çevrildi. Enflasyonun belli olmasıyla birlikte memur zammı ve refah payı hariç emekli zammı da belirlenecek.

Emekli zammı ve memur zammında refah payı hariç yapılan zam hesaplamalarına göre, 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

YÜZDE 4’LÜK EK ÖDEME VERİLECEK

6 Aylık enflasyon oranlarına göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri zamlı maaşlarının hesaplara yatacağı tarihi iple çekiyor. 6 aylık enflasyon oranı doğrudan kök maaşlara yansıyor. Örneğin refah payı hariç 10 bin TL kök maaşı olan emeklinin maaşı 13 bin 776 TL’ye çıkacak.

Bu rakamın üzerine yüzde 4’lük ek ödemede verilecek. Böylelikle emekliye 14 bin 327 TL’ye yatacak. Emekli maaşlarının belli olmasına sayılı günler kala masada 5 ile 10 puanlık bir refah payının da olacağı iddia ediliyor.

EMEKLİYE 2 ZAM BİRDEN YAPILACAK

6 aylık enflasyonun belli olmasıyla birlikte emekli maaşlarındaki taban aylıklar da artacak. En düşük emekli maaşı için TBMM’de düzenlemeye gidilecek. Diğer zamlardan bağımsız şekilde karar veriliyor.

Mesela emekli maaşlarına yüzde 40 zam yapılırsa, SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı 10 bin 500 TL’ ye çıkacak. Yüzde 50 zam yapılması halinde ise SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı 11.000 TL’yi bulacak.

ŞİMŞEK YENİ SİSTEMİ İŞARET ETTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024 ile birlikte emekli ve memur zamlarında yeni sisteme geçileceğini işaret etmişti. Şimşek, ‘enflasyon beklentileri’ne göre ücret düzenlemelerinin yapılabileceğinin belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir