CHP lideri Özel grup toplantısında konuşuyor… Siyasette telefon polemiği: Erdoğan’ın gelecek hayali…Özel’den İYİP’e çağrı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı’nda partililere hitap ediyor. Gündemdeki başlıkları değerlendiren Özel’in yerel seçim süreci, maaşlarına iyileştirme yapılması beklenen emeklilerin durumu ile Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı’nda 9 askerin şehit olmasının ardından yaşananları ele alması bekleniyor. Özel’in ayrıca CHP’nin, Meclis’teki ortak bilidiri adımına yönelik tutumunu da açıklayacağı belirtiliyor. Özel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

IRAK’IN KUZEYİNDEKİ SALDIRI

– Üç hafta önce 12 vatan evladının acısı yüreğimizi yakarken bu sefer yine aynı üs bölgesinden 9 vatan evladımızın şehitlik haberini aldık. Şehitlerimize allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerine, TSK’ya başsağlığı dileğimizi iletiyorum. Son üç ayda aynı üs bölgemizde 19 Mehmetçiğimizi kaybettik. Aynı ezberi tekrar edenler bizi de susmaya, onlardan hesap sormamaya davet ettiler. Ülkede kötü giden şey varsa eleştirirsiniz. Ama birileri bir kararı verir ve tartışmayın der, şehit haberleri gelir tartışmayın… Evlatlarımızın kanı üzerine başka evlatlarımızın kanı akar… Evlatlarımızın kanı akmayacak biz bunun için konuşuyoruz, buna itiraz ediyoruz. Beylerin ezberini bozduk.

– Geçici üs bölgeleri) Bu kararları kim aldı? Niye inat ediliyor? Sorularımıza yanıt vereceksiniz, eksik varsa gidereceksiniz dedik. Dediler ki ‘Biz bilgi vermeye gelmeyiz.’ Sorumluluğunuzu sizinle paylaşmayız, sorumlularla aynı A-4’te buluşmayız dedik. Onlar için terörü kınamanın bir kıymeti yok, yanlarında durmanızın bir kıymeti var.

“ERDOĞAN’IN PEŞİNE TAKILMAYACAĞIZ”

– Onlar için doğruları savunan yok, onların iktidarını sarsmamanın kıymeti var. Provokasyon yapıp cenazelere militanlarını götürmeye kalktılar. Maalesef 9 eve daha ateş düştü. Aynı zafiyet, aynı üs… Yine kınama yayımlayalım dediler. Bugün iki bakan gelmedikler Meclis’e bugün geliyorlar. Bekliyoruz ki sorularımızı yanıtlayacaklar. CHP’ye imza atmadı diye vatan haini diyenler uzaklardan iyi dinlesin…

– O gün biz imza atmadık, bugün Meclis Başkanı bildirge kaleme almış. Partilere yollamış. Bu kez Saadet- Gelecek- DEVA ve DP imzalamadı. CHP kendi bildirgesini imzaladı, bugün CHP’nin bildirgesini sunuyoruz. AKP-MHP- İYİ Parti de kendi bildirgesini sunuyor. Kim kimin yanında duruyor hepsi belli olsun.

İYİ PARTİ’YE AKP VE MHP’DEN AYRILMA ÇAĞRISI

– İYİ Parti’nin de kendi bildirgesini imzalamasını ümit ediyoruz aksi durum hepimizi çok üzüyor. Eleştiri olacak, birilerinin rahatı bozuluyor. Sen babaevinde, CHP’de dur gör bak zaman seni nasıl haklı çıkılacak. Tayyip Bey’in peşine takılmayacağız, sonun haklı çıkıp biz başaracağız.

– Anaların göz yaşının, alın terinin rengi olmaz. Sizin için başaracağız. AKP sadece hayat pahalılığı yaratmadı, sadece toplumsal barışı zafiyete uğratmadı. Sadece Türkiye’yi yalnızlaştırıp kötülük yapmadı, onlar devletin genleriyle oynadılar. Hassas gelişmeler olduğunda yürütmenin başı, bakanları, üst düzey görevliler gider başta ana muhelefeti bilgilendirirler, ayrıca Genel Kurul’a bilgi verirlerdi.

– Siz gelenekleri terk ederseniz, CHP’nin taleplerini ötekileştirirseniz, siz eğer yeniden şehitlerimizin geldiği gecede bazı liderleri arayıp bazı liderleri aramazsanız siz her şey olabilirsiniz ama devlet insanı olamamışsınız demektir. Bazı telefonların gelmesi gelmemesinden daha kötüdür. Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum. Erdoğan’ın gelecek tahayyülünde yer almamak CHP için onurdur.

– Bugün bakanlar gelecek, doğrusunu yapıyorlar. Orada olacağım. Ama açık kaynaklardan edinilenleri dinlemeye gitmiyoruz bunu bilsinler. Eldeki bilgilerin tekrarı Meclis’e saygısızlık demektir. Şu soruları bir saat önce tekrar etmek isterim

ALTI SORUYU YİNE YÖNELTTİ

-20 aydır süren Pençe Kilit harekatının siyasi ve askeri hedefleri, bu hedeflere ulaşılma durumu nedir?

-Bölgede teröristlerin faaliyetlerine ilişkin istihbarat temininde zafiyet var mıdır?

-Teröristlerin saldırıları, üs bölgelerinin mevsimsel koşullara karşı yeterli korumaya ve gerekli tahkimata sahip olmaması sebebiyle mi önlenemiyor?

-İnsansız hava araçlarının mevsimsel koşullar nedeniyle uçamadığı durumlarda gözetleme zafiyetini giderecek ilave tedbirler alınıyor mu?

-Üs bölgelerinin termal kamera vb. gözetleme sistemleri nicelik ve nitelik olarak yeterli mi? Yetersizse neden hızla giderilmiyor?

-Özellikle ‘altın saat’ olarak tabir edilen süre içinde sağlık desteği ve tıbbi müdahale için imkân ve kabiliyetler yeterli mi? Askeri sağlık sisteminin ilga edilmesinin bu zafiyetteki payı nedir?

Hedeflere neden ulaşılmadığını, kusurların neden kaynaklandığını takip edeceğiz. Askerlerin durumunu ısrarla takip edeceğiz. Bu sorular bir partiye değil, evlatları orada Mehmetçiğin ailelerinin en çok merak ettiği sorulardır. Bu sorular emekli komutanların bize yaptığı doğru yönlendirmeler ve yapıcı soru-eleştirilerdir.

– AKP’nin yanıtlaması gereken temel nokta şudur. Mehmetçiklerin güvenliğinin sağlanamadığı bu kararlar sivil olarak mı askeri olarak mı verilmektedir? (İsveç’e onay) Siz ABD ile ilişkiler konusunda nasıl iritbat kuruyorsunuz? Hem içeriye PKK’yı ABD destekliyor diyeceksiniz, hem ABD ile İsveç’in NATO üyeliği üzerinden F-16 pazarlığı yapacaksınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir