CES 2024: Samsung, AI tabanlı 4K ve 8K Neo QLED TV’leri tanıttı

2024 yılına hızlı bir giriş yapan Samsung, CES 2024 öncesinde Neo QLED, OLED ve Micro LED TV’lerini içeren yeni televizyon serisini duyurdu. Bu serinin öne çıkan ürünü ise, NQ8 AI Gen3 işlemciyle güçlendirilmiş Neo QLED (Kuantum Mini LED) serisi oldu.

Yeni işlemci, önceki modele göre büyük bir ilerleme gösteriyor. Şirketin AI destekli nöral kuantum işlemci teknolojisini içeren bu işlemci, NPU hızını iki katına çıkarıyor ve nöral ağ kapasitesini 64’ten 512’ye genişletiyor. Bu gelişme, performansta gözle görülür bir artış ve ekranda çok daha detaylı görseller sağlıyor.

Neo QLED 8K TV‘lerin 2024 modeli, hem 4K hem de 8K çözünürlüğe sahip TV’ler sunuyor. Tasarım açısından, Neo QLED 8K TV’ler oldukça ince bir yapıya sahip; sadece 12.9mm kalınlığında. Infinity Air Design olarak adlandırılan bu tasarım, sadece olağanüstü bir görüntü kalitesi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda TV’nin çevresinde sanki havada duruyormuş gibi bir ayna etkisi yaratıyor.

CES 2024: Samsung, AI tabanlı 4K ve 8K Neo QLED TV’leri tanıttı

Özelliklerine gelince, Neo QLED 8K TV, NQ8 AI Gen3 sayesinde 8K AI Upscaling Pro Süper Çözünürlük teknolojisine sahip. Bu teknoloji, düşük çözünürlüklü içerikleri ultra yüksek tanımlı hale getirebiliyor, böylece standart tanımlı materyaller için bile net bir gösterim sağlıyor.

Bunun yanı sıra, özellikle yüksek çözünürlüklü spor yayınları için faydalı olan AI Motion Enhancer Pro özelliği bulunuyor. Bu özellik, hareket algılama ve iyileştirme için derin öğrenme modeli kullanarak, topun bozulması gibi sorunları ele alıyor.

Gerçek Derinlik Artırıcı Pro, başka bir yenilikçi özellik. AI kullanarak mini LED’leri kontrol eden bu özellik, hızlı hareket eden sahnelere derinlik ve detay katıyor. Böylece görüntüler, sahnenin belirli kısımlarına odaklanarak daha üç boyutlu ve gerçekçi görünüyor.

Ses konusunda Samsung, 2024 Q-Symphony’yi tanıtıyor. Bu, birden fazla kablosuz hoparlör ve ses çubuğunun bağlanmasına olanak tanıyor ve mükemmel ses senkronizasyonu sağlıyor. Ayrıca, Aktif Ses Amplifikatörü Pro, AI teknolojisini kullanarak ekrandaki diyalog ve sesi, karışık seslerden ayırarak ve ses girişini yükselterek iyileştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir