Başbakan Srettha: Gazze’deki 20 Taylandlı rehine de serbest bırakılsın

Hamas, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen müzakereler kapsamında dün 13 İsrailli rehinenin yanı sıra 10 Taylandlı ve bir Filipinli rehineyi de serbest bıraktı. Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Gazze’de rehin tutulan 20 Taylandlı daha var. Dün serbest bırakılanlar ise 2 gün hastanede kaldıktan sonra ülkelerine dönecek.

Reuters’ın haberine göre, beş yıldır İsrail’de yaşayan ve çalışan 33 yaşındaki Vetoon da Gazze’de sağlanan geçici ateşkes kapsamında 24 Kasım Cuma günü serbest bırakılan kişilerden biriydi. Küçük kardeşi serbest bırakıldıktan sonra kendisiyle görüntülü olarak görüştüğünü anlatan Roongarun Wichagern, “Bana ağlamamamı söyledi, ‘Anneme geldiğimi söyle’ dedi” diye konuştu. Kardeşinin aktardığına göre, Vetoon, kurtulmasının bir ‘mucize’ olduğunu söyleyerek, “Ölmedim, ölmedim” ifadelerini kullandı.

‘BU, KESİNLİKLE BENİM KÜÇÜK KARDEŞİMDİ’

Vetoon, ailesiyle yaptığı görüşmede, Hamas mensupları 7 Ekim’de kendisine yaklaştığında “Tayland, Tayland” diye bağırdığını, ardından kaçırılarak Gazze’nin altındaki tünellerde tutulduğunu, bu sırada yaralanmadığını ya da işkenceye uğramadığını anlattı. Ailesinin aktardığına göre, Vetoon’a yemek ve su verilmişti ve kilo vermiş gibi görünmüyordu. Roongarun, “Rehinelerin serbest bırakılacağı haberini gördüm, sonra biri bana bir fotoğraf gönderdi. Bu, kesinlikle benim küçük kardeşimdi” diye konuştu.

BAŞBAKAN: DİĞER TAYLANDLILARI DA SERBEST BIRAKIN

Dün Tayland’dan yapılan ilk açıklamada 12 Tayland vatandaşının serbest bırakıldığı açıklansa da Başbakan Srettha Thavisin, daha sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “Dışişleri Bakanlığı’nın koordineli çabası ile İsrail’deki Shamir Tıp Merkezi’nde tedavi altında olan 10 Taylandlı işçinin serbest bırakıldığının teyit edildiğini duymaktan çok memnunum” ifadelerini kullandı. Başbakan, diğer ‘masum Taylandlı rehinelerin de mümkün olan en kısa süre içinde serbest bırakılması’ çağrısı yaptı.

İsrail’deki en büyük göçmen gruplarından birini de Taylandlılar oluşturuyor. Buna göre, çoğu tarım alanında çalışanlar olmak üzere ülkede yaklaşık 30 bin Tayland vatandaşı bulunuyor. Dün Hamas tarafından serbest bırakılan 10 Taylandlılar da biri kadın, dokuzu erkek olmak üzere İsrail’de çalışan işçilerdi. Müzakerelerle ilgili bilgi sahibi bir kaynak ise Taylandlı işçilerin serbest bırakılmasının Mısır ve Katar aracılığıyla Hamas ile yürütülen ayrı bir müzakerenin sonucu olduğunu aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir