Bakan Tunç’tan Akşener’in iddiasına yanıt: Üzerine gidilmesi gerekir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hrant Dink’in katili Ogün Samast hakkında hazırlanan yeni iddianame ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç, “Son iddianame süreciyle ilgili kamuoyunun bilmediği bazı hususlar var. Bu konular yargısal süreçlerle ilgili. Değerlendirmesini yapacak olan yargı makamlarıdır” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Oteli olan polis müdürleri var. O otellerde, fuhşun ötesi, öksüz kızlar çalıştırılıyor” iddialarına yanıt veren Tunç, “Bu çok ciddi bir iddia. Bunun hiç gecikmeksiniz yargı makamlarına bildirilmesi lazım. Bu anlamda eğer böyle bir iddia varsa üzerine gidilmesi gerekir” dedi.

Tunç’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

REVİZYON İHTİYACI VARSA OTURUP KONUŞULUR: (Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yüzde 50+1 şartı) Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gerekli açıklamaları yaptı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, halkın doğrudan doğruya yürütmeyi belirlediği, Cumhuriyeti güçlendiren, Cumhuriyet rejimine ve demokrasiye en uygun ve halkın hem yasamayı, hem yürütmeyi aynı anda doğrudan doğruya belirlediği, millet iradesinin yürütmeye yansıdığı yegane bir sistem. Bu sistemden geriye dönüşün olmadığını çeşitli defalarda Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler. Özellikle ilk uygulamasından sonra ortaya çıkan bir takım eleştiriler söz konusu oldu; gerek anayasamızda ki yasama süreci ile ilgili gerekse yürütme ile ilgili yeni ihtiyaçlar durumunda yeni değişiklikler oturulup konuşulur. 50+1 meselesi tabii ki Meclisimizin takdirindedir. Bu yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsi konuşulup, tartışılabilir. Meclis’te bunlar mutabakat çerçevesinde olabilecek hususlar.

MAHKEME O DÖNEMDE 21 YILA MAHKUM ETTİ: Bu konular yargısal süreçlerle ilgili konular. Yargısal süreçlerle ilgili konuların, özellikle dosyanın evveliyatını bilmeden hüküm vermek de doğru değil. 2007 yılında Türkiye’yi sarsan hunharca bir cinayet gerçekleştirildi. Milletçe gerçekten bunun arka planında ne var sorusu bir soru işareti olarak kaldı. 2007’de cinayet sonrası azmettirenler ve tetikçilerle ilgili yargılama süreci başladı. Tetikçinin yaşının küçük olması nedeniyle dosyası çocuk mahkemesinde devam etti. Diğer azmettirenlerle ilgili olarak da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verildi ve bunların infazı devam ediyor. Cezaevinde bu kişiler. Çocuk mahkemesinde yargılanan tetikçinin, TCK’ye göre çocuk olması hasebiyle ağırlaştırılmış müebbet cezası yerine 18-24 yıl arasında bir ceza söz konusudur. Mahkeme o dönemde 21 yıla mahkum etti. Cezaevinde de işlediği suçlarla beraber yatmış olduğu süre Ceza İnfaz Kanunumuza göre doldu. Ve bu süreyle ilgili olarak da birkaç kez uzatma söz konusu oldu. Sonrasında infaz hakimliğinin vermiş olduğu karar neticesinde şartlı tahliye gerçekleşmiş oldu.

AZMETTİRENLERİN DAVASI ŞU ANDA AĞIR CEZA’DA DEVAM EDİYOR: Tabii yine son iddianamenin süreciyle ilgili kamuoyunun bilmediği bazı hususlar var. 2007’de cinayet işlendikten sonra yargılama devam ederken, konunun terör örgütü ya da 220 kapsamında örgüt hususları tartışıldı. Ve azmettirenlerle tetikçi 220’de bahsedilen, terör örgütü olmayan örgüt kapsamında cezaları verilmişti. Sonrasında bu kararlar kesinleştikten sonra, 2016’da darbe girişiminden sonra özellikle bu cinayetin FETÖ’nün amaçları doğrultusunda işlenip işlenmediğiyle ilgili yeni bir soruşturma başladı. Bu soruşturma kapsamında kamu görevlileriyle ilgili İstanbul 14. Ağır Ceza’da mahkumiyet kararları verildi ve Yargıtay tarafından da onaylandı. Ve tabii hükümle beraber sanıkların, Ogün Samast, tahliye olan sanıkla ilgili olarak çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunuldu. Diğer azmettirenlerle ilgili de suç duyurusunda bulunuldu. Azmettirenlerin davası şu anda Ağır Ceza’da devam ediyor. Diğer çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunulan tetikçiyle ilgili olarak da iddianame düzenlenmişti. Nisan ayında iddianamedeki bir takım eksikliklerle ilgili iade edilmişti. Sonrasında da bu eksiklikler giderilerek yeni iddianame tekrardan çocuk mahkemesine sunuldu. Durum bundan ibaret.

Bakan Tunç, Samast ile ilgili hazırlanan iddianamenin zaman aşımı kapsamında olduğuna yönelik eleştirileri de yanıtladı. Tunç, şunları söyledi: “Burada tamamen yargısal süreçlerle ilgili arkadaşlar. Burada değerlendirmeyi yapacak olan mahkemelerimizdir. Hep beraber bunun neticesini bekleyeceğiz.”

‘HİÇ GECİKMEKSİNİZ YARGI MAKAMLARINA BİLDİRİLMESİ LAZIM’

Meral Akşener’in “Oteli olan polis müdürleri var. O otellerde, fuhşun ötesi, öksüz kızlar çalıştırılıyor” ifadeleri sorulan Tunç, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bu çok ciddi bir iddia. Bunun hiç gecikmeksiniz yargı makamlarına bildirilmesi lazım. Bu anlamda eğer böyle bir iddia varsa üzerine gidilmesi gerekir. Bunun hiç bekletilmeden hemen üzerine gidilebilecek bir konu. Böyle bir iddia noktasında somut eğer bilgiler varsa bu bilgileri, Sayın Akşener’in yargı makamlarımızla paylaşmasında çok büyük yarar var.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx