Yeşil Sol Parti adayları Alevilerle bir araya geldi: ‘Yaşadığımız ayrımcılığın hesabını soracağız’

Cihan Başakçıoğlu/Uğurcan Boztaş

İZMİR – İzmir Alevi Platformu, “Eşit yurttaşlık ve demokratik cumhuriyet mücadelesinde Aleviler ve Yeşil Sol Parti” konulu etkinlik düzenledi.

Yamanlar Pazar Yeri’nde düzenlenen etkinlikte Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayları Canan Kebenç Özkan ve İbrahim Akın ile HDP milletvekilleri Kemal Bülbül ve Zeynel Özen Alevilerle bir araya geldi.

Alana “Özgürlük semahıyla Dehak zulmünü yıkalım, emeğin hakikatiyle Rıza şehrini kuralım” ve “Eşit yurttaşlık ile demokratik cumhuriyete” yazılı pankartlar asılan etkinlik, halaylarla başladı. Etkinlikte hak ve hakikat mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı.

ÖZKAN: ÇOCUKLARIN KULAĞINA ‘ALEVİ OLDUĞUNU SÖYLEME’ DİYE FISILDANDI

Platformdaki kurum temsilcilerinin halkı selamladığı etkinlikte konuşan Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Adayı Canan Kebenç Özkan, “Bizler bu ülkede yüz yıldır inkar edilenleriz” diyerek şunları söyledi:

“Böyle bir karanlık ayrımı bir şafağa çevirmenin arifesindeyiz. İlk yüzyıl bize asimilasyon, soykırım, yok edilme verdi. Bir yandan Dersim, Malatya, Maraş’ta ve Gazi’de katledilirken bir yandan Zilan’da katledildik. Bu cumhuriyet kendinden olmayan ama bu toprakların asıl sahiplerini inkar etti. Bizler bu cumhuriyeti yeniden demokratik bir şekilde inşa etmeye geliyoruz. Hiçbir Alevi çocuk yoktur ki ‘Aman çocuğum Alevi olduğunu söyleme’ diye fısıldanmamış olsun. Böyle bir yıkımda büyüdük hepimiz. Çocuklarımız buna mecbur değil. Çocuklarımız için özgür bir yaşamı inşa etmek hepimizin elinde. Bu zulmün, yoksulluğun, asimilasyonun iktidarını hep beraber değiştireceğiz. Buna yetecek inancımız, gücümüz, değiştirecek emeğimiz var.”

‘DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETİN İNŞASINA BERABER ADIM ATACAĞIZ’

Seçimin ardından yaşanan ayrımcılığın hesabını soracaklarını belirten Özkan, “Biz çıktığımız yolda kendimize güveniyoruz. 15 Mayıs sabahına uyandığımızda demokratik bir cumhuriyetin inşası için beraber adım atmış olacağız. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını, zorunlu din dersinin kaldırılmasını, anadilinde eğitimi en temel perspektif alarak yola çıkacağız. Onurlu bir barış inşa edeceğiz. Bugüne kadar yaşadığımız ayrımcılığın hesabını soracağız. Yağmanın, talanın hesabını soracağız. Birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız” dedi.

ÖZEN: BİR OY KILIÇDAROĞLU’NA BİR OY YEŞİL SOL PARTİ’YE

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de etkinliğe katılanları selamlayarak, “Bu inanç yüzlerce yıl baskılardan katliamlardan bugüne kadar geldi. Bizlerin tarihi katliamlar tarihi ama hiçbir zaman biat etmedik mücadeleye devam dedik. Ceberut faşist bir iktidar var. Bu iktidar şunu çok iyi biliyor. Mazlum halkların, emekçilerin, Alevilerin, Kürtlerin bir araya gelmesi tehlike. Diyanet Akademisi’ni getirdiler. Alevi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kurdular. Biz bunların karşısında durduk, hayır dedik” diye konuştu.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu HDP’li vekillere de selam gönderen Özen, “Bu faşist iktidar kendinden başka herkese düşman. Biz halklar olarak inançlar olarak kültürler olarak birlikte mücadele edeceğiz. Bu ceberut faşist iktidarı göndereceğiz. Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye. Vereceğiniz oyun AKP’ye yaramamasını istiyorsanız Yeşil Sol Parti’ye oy vereceksiniz” dedi.

BÜLBÜL: TÜM ZAMANLARIN TOPLAM FAŞİZMİNİ YAŞIYORUZ

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise 14 Mayıs seçiminin önemine dikkat çekerek, “Bu sadece bir seçim değil. Çünkü ırkçı faşist kuşatma sokaktan okula, işyerinden eve, televizyondan kamusal alana, nefes aldığımız yerden her türlü yaşam alanına kadar sirayet etmiş durumda. Bu ölçekte bir mücadele yürütmek lazım. Tüm zamanların toplam faşizmini yaşıyoruz. İttihat Terakki’den, Şark Islahat Planı’ndan, Dersim’den, Maraş’tan, Gezi’den, Gazi’den bu yana tüm zamanların toplam faşizmini yaşıyoruz. Bu toplam faşizm karşısındaki duruş da tüm zamanların direnişi olmalı. Biz korkuyu Kerbela’da bıraktık ya Zeynebi duruş olmalı” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs mitingine de çağrıda bulunan Bülbül, 6 Mayıs’ta 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile 18 Mayıs’ta katledilen İbrahim Kaypakkaya’yı andı. “Türkiye Kerbela’ya dönüşmüşken Hüseyin olma zamanı Zeynep olma zamanıdır” diyen Bülbül, 15 Mayıs’ın “her şeyin yeniden başladığı bir gün olacağını” belirtti.

AKIN: BİR DAHA BU HALKIN YÜZÜNE BAKAMAYACAKSINIZ

Etkinlikte son olarak söz alan Yeşil Sol Parti Eş Genel Sözcüsü ve milletvekili adayı İbrahim Akın, “Türkiye, söylendiği gibi tarihi bir seçimle karşı karşıya. Türkiye’nin yüz yıllık zamanında çok kötü günler yaşadık. Bu 20 yıllık süreçte yaşadıklarımızı biliyorsunuz. Bir kez daha şunu söyleyeyim: Bu ceberut saray rejimi karşısında diz çökmedik. Ama bir şey daha başardık. Osmanlı’da oyun bitmez dediler. Biz onların yalanları ve oyunlarıyla baş etmeyi başardık. HDP’yi kapatma girişimine rağmen işte buradayız ve karşınızdayız. Bu meydanlarda her şeye rağmen dimdik ayaktayız” dedi.

HDP yöneticilerini gözaltında olduğunu hatırlatan Akın, “Bugün burada size seslenirken HDP’li yönetici arkadaşlarımızın gözaltında olduğunu biliyorsunuz. Şu anda gözaltında olan arkadaşlarımıza selam söylüyoruz. Asla yalnız değilsiniz. Sevgili Deniz Poyraz, seni unutmayacağız ve hesabını soracağız. Bu iktidarın yaptıklarının hepsini burnundan getireceğiz. Saray rejimi korkuyor. Arkadaşlarımızı gözaltına alarak çalışmalarımızı engelleyeceğini sanıyorlar. Bu halk size 14 Mayıs’ta öyle bir cevap verecek ki bir daha bu halkın yüzüne bakamayacaksınız. Halklarımız saray rejimini, gönderme konusunda kararlı. Değişim istiyor. Bu değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir” şeklinde konuştu.

“Demokratik cumhuriyetin” sözünü verdiklerini vurgulayan Akın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı değiştireceklerini ve tüm inançların eşit yurttaş hakkına sahip olmasını sağlayacaklarını ifade etti. Akın, “Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlikte Özgecan Kadın Korosu ve Ayfer Düzdaş sahne aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir