Yeni Covid Varyantı Arcturus, ‘Kraken’ Varyantından 1.2 Kat Daha Bulaşıcı Olabilir!

Covid sürekli değişim geçirerek yeni varyantlar ortaya çıkarıyor. Her birinin insanlar üzerindeki etkileri ve semptomları farklı oluyor. Hindistan’da yeni bir Covid-19 varyantı çıktı ve yayılması endişeye neden oluyor. Kraken varyantından 1.2 kat daha bulaşıcı olabileceği söyleniyor. Arcturus olarak adlandırılan bu yeni tür, ülkede son bir ayda 13 kat arttı. Detaylar içeriğimizde. ?

Kaynak: https://nypost.com/2023/04/12/new-cov…

Arcturus teknik olarak Omikron varyantın bir alt değişkeni olarak ortaya çıkmış yeni bir Covid varyantı.

Hindistan’da bir anda çok fazla görülen bu varyant hastaneleri yeni bir potansiyel Covid salgını tehdidiyle başa çıkmaya uygun olup olmamakla ilgili alarma geçirmiş durumda. 

600’den fazla Omikron alt değişkeninden sadece biri olan Arcturus, ilk olarak Ocak ayında tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından gözlemlenmeye devam ediliyor. Bazı yetkililer Omikron’a göre endişe verici mutasyonlar geçirmiş olduğunu belirtiyor.

Varyant diğer ülkelerde de tespit edildi, ancak vakaların çoğu diğer varyantların da en çok görüldüğü Hindistan’daydı.

Arcturus, New York Teknoloji Enstitüsü’nün bildirisine göre Kaliforniya, Washington, New Jersey, New York, Virginia ve Teksas da dahil olmak üzere ABD’deki birçok eyalette görüldü. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 teknik lideri Dr. Maria Van Kerkhove, 29 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında; ‘Varyantı geçiren bireylerde veya popülasyonlarda ciddi bir değişiklik şimdiye dek görmedik. Ancak bu yüzden bu sistemlere sahibiz. Dikkatli olmalıyız.” dedi.

Laboratuvar çalışmaları sonucunda bulaşıcılığının daha fazla olmasının yanı sıra potansiyel olarak artan ek bir mutasyona sahip gibi görünüyor.

Tokyo Üniversitesi’nde yayınlanan bir araştırma, Arcturus’un Kraken varyantından 1.2 kat daha bulaşıcı olduğunu öne sürdü ve yakın gelecekte dünya çapında yayılacağını iddia etti.

Bilim insanları bu yeni varyantın mutasyonlarının potansiyel olarak bağışıklık sisteminin hastalığın üstesinden gelmesini zorlaştırabileceğini ve vücutta büyüme oranının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu öne sürdüler.

Arcturus’un, Şubat ayı sonuna kadar Birleşik Krallık’ta baskın olan Kraken’e kıyasla, aşılara karşı daha bağışıklı olduğu bildirildi.

‘Aşılar ve antikorlardaki korumayı atlatma gücüne sahip. Güçlü bir varyant.’

Hindistan Sağlık Bakanlığı’na göre, 12 Nisan’da sadece bir günde 40 bin 215 aktif covid vakası tespit edildi ve sayı bir önceki güne göre 3 bin 122 arttı. 

Oxford Üniversitesi’nin yayınladığı rakamlara göre, Hindistan’daki günlük vakalar artacak gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir