İsveç basınına göre Rus istihbaratı Erdoğan karşıtı eylem tertiplemiş

İngiltere’nin başkenti Londra merkezli gazeteci örgütü Dossier Center’ın elde ettiği ve aralarında İsveç gazetesi Expressen’in de bulunduğu Avrupa medya kurumlarıyla paylaşılan Rus belgelerine göre Rus istihbarat servisleri, Avrupa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşıtı protestolar organize ederek Ankara’nın Avrupa Birliği ile arasının açılmasını amaçladı.

PARİS’TE GÖSTERİ

Expressen’in haberinde Moskova’nın ilhamını Danimarka ve İsveç’teki Kuran yakma eylemlerinden ve Ankara’nın tepkisinden aldığı belirtildi. Haberde 5 Mart tarihinde Paris’in merkezinde, Place Saint-Pierre bölgesinde Ukraynalılar tarafından gerçekleştiriliyormuş izlenimi verilerek sahte bir ‘Erdoğan karşıtı’ Rus eylemi gerçekleştirildiği bilgisi verilirken, eylemi gerçekleştiren şahıslardan bazılarının farklı bir eylemde de Ukraynalı gibi davranarak Batı’nın Ukrayna’ya olan desteğini protesto ettiği aktarıldı. Eylemlerin kayda alınarak Facebook ve YouTube’da yayınlandığı da ifade edildi. Eyleme katılacak kişilerle sosyal medya üzerinden para karşılığı anlaşıldığı iddia edilirken, eylemlerle paralel bir şekilde Rusya kaynaklı sosyal medya hesaplarının da Erdoğan posteri ve Türk bayrağının yakıldığı görüntüleri sosyal medyada dolaşıma soktuğu öne sürüldü.

PALUDAN İDDİASI

Kopenhag Üniversitesi’nde Rus dezenformasyonu ve propagandasını araştıran Valentyna Shapovalova, Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan’ın ocak ayında İsveç’te gerçekleştirdiği Kuran yakma eyleminin de bu kampanyanın bir yapı taşı olduğunu belirtti. Paludan ise daha önce hakkında öne sürülen bu iddiaları reddetmiş ve Rusya ile bir ilişkisinin olmadığını dile getirmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir