Deprem bölgesine duygulandıran yardım: Somuncu Baba’nın şehrinde 1 hafta ekmek bulamadım

  • Haber7 – ÖZEL

11 ili yıkıma uğratan ve 14 milyon insanı doğrudan etkileyen Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgeye yardıma koşan milletimizin yardımseverliği ve alicenaplığı dünyanın şahitliğinde bir kez daha tescillendi.

Bir yandan gururlandıran bir yandan da göz yaşartan yardım faaliyetleriyle birlikte dayanışma ruhunu gözler önüne seren çok sayıda olay vuku buldu.

SOMUNCU BABA’NIN TORUNLARINDAN YÜREKLERİ TİTRETEN YARDIM

O olaylardan biri de Somuncu Baba’ namıyla bilinen ve Hacı Bayram Veli’nin hocası Şeyh Hâmid Hâmid’ûd-Dîn-i Veli’nin medfun olduğu Aksaray’da yaşandı.

İş nedeniyle Aksaray’da bulunan otogaz dağıtım şirketi çalışanı Gölbaşılı Mehmet Tükenmez, şahit olduklarını Haber7’ye anlattı.

“AKSARAY’DA 1 HAFTA EKMEK BULAMADIM”

Kendi ekmeğinden kısan Aksaraylıların ürettikleri ekmekleri depremzedelere gönderdiğini aktaran Tükenmez, “Deprem sürecinde ben Gölbaşı’nda değildim. Aksaray’daydım. Ayın 6’sı ile 12’si arasında ben Aksaray’da ekmek bulamadım.” dedi.

FIRINCILARDAN DUYGULANDIRAN CEVAP

Fırıncıya sorduğunda, ekmeklerin deprem bölgesine gittiği cevabını aldığını belirten Tükenmez, vatandaşların dayanışma içerisinde hareket ettiğini ve canla başla deprem bölgesine yardıma koştuğunu söyledi. Tükenmez, “1 hafta boyunca bayat ekmeklerle veya ekmeksiz idare ettik.” ifadesinde bulundu.

BATI İLLERDEN GELEN YARDIMLAR AKSARAY’DAN KOORDİNE EDİLDİ

Aksaray’da uzun yardım konvoylarının oluştuğunu belirten Mehmet Tükenmez, “Aksaray’da bulunurken uzun yardım konvoylarını gördüm. Evlerini depremzedelere açanlara şahit oldum.” dedi.

Yardımların Aksaray’dan koordine edildiğini söyleyen Tükenmez, “Yardım tırları, Aksaray Ortaköy’de AFAD tarafından koordine edildi. Bazı tır şoförlerine yol tarif ettim. Konvoylar oradan deprem bölgesine gidiyordu.” ifadesinde bulundu.

OSMANİYE’DE ŞAHİT OLDUĞU OLAYI ANLATTI

1 hafta sonra dönüş yolunda Osmaniye’ye uğradığını söyleyen ve otogarda yaşadıklarını da aktaran Tükenmez, “Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine geri dönerken Osmaniye otogarında çay molası verdik. Orada bir şahıs lakayt bir şekilde ‘Devlet nerede, hükümet nerede’ diye konuşuyordu. Çaycı bardağı ters çevirdi, ‘Sana çay yok. Sen insanların duygusuyla oynuyorsun. Depremi yaşayanlar bilir’ diyerek tepki gösterdi. Osmaniye garında esnafın sağduyulu davranıyordu. Hiç fırsatçılık yaptığına şahit olmadım.” dedi.

“DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ VAR OLSUN”

İkinci depremi Aksaray’da şiddetli bir şekilde hissettiğini söyleyen ve Gölbaşı’ndaki evinin depremde zarar görmediğini belirten Tükenmez, “Allah’a şükür, evimizde bir hasar oluşmadı. Eşim ve çocuklarımın sağlığı hamdolsun yerinde.” ifadesinde bulundu.

Halkın dayanışmasının kendisini duygulandırdığını ve şu anda hiçbir eksiklerinin olmadığını dile getiren Tükenmez, “Devletimiz var olsun, milletimiz var olsun. Hep yanımızda oldular.” diye konuştu.

________________________________

Yardımları Tokat’tan Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine ulaştırmak için yola çıkan Kaan ve Batuhan Türkiyeli kardeşler, dorsenin lastikleri patlasa da durmadı. 70 kilometre boyunca yol kat eden kardeşler, sağda tek tekeri kalan tırla yardımları Gölbaşı’na ulaştırdı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir